Çarşamba, 20 Mayıs 2009

24-26 Mayıs 2009 tarihlerinde Gürcistan'ın Tiflis şehrinde yapılan Büyükler Avrupa Judo Şampiyonası'na EJU'ya bağlı 49 ülke judo federasyonundan 39'u katıldı. Türkiye, yılın en önemli organizasyonuna 4'ü erkek, 5'i bayan toplam 9 sporcu ile iştirak ederken, Avrupa'nın judoda söz sahibi ülkelerinden Rusya, Fransa, Almanya ve Ukrayna 7 erkek ve 7 bayan toplam 14 sporcu ile madalya mücadelesi verdiler.

Şampiyonayı genel olarak değerlendirecek olursak Rusya erkeklerde 3, bayanlarda 2 altın madalya olmak üzere toplam 8 madalya kazanarak turnuva birincisi olurken, Fransa 2 altın ve 2 bronz madalya ile ikinci, 1 altın ve 2 gümüş madalya kazanan Ukrayna da üçüncü sırada yer aldı. Macaristan 1'er altın, gümüş ve bronz, İspanya 1'er altın ve gümüş, Belarus 1 altın ve 2 bronz, Slovenya 1'er altın ve bronz, Portekiz ve Estonya 1'er altın madalya kazanırken, Hollanda, Polonya, Almanya, Gürcistan, İtalya, İngiltere, Belçika , Liyvanya, Romanya ve İsrail elde ettikleri gümüş ve bronz madalyalarla ilk 19 takım arasında yer aldılar.

Türkiye ise bayanlarda +78 Kg. Gülşah KOCATÜRK'ün üçüncülük, -48 Kg. Kübra TEKNECİ ve -52 Kg. Aynur SAMAT'ın yedincilik dereceleriyle Büyükler Avrupa Judo Şampiyonası'nı 39 ülke arasında 20. sırada tamamladı.

Şampiyonada ülkemizi temsil eden 4 erkek sporcumuz (-66 kg. Hasan YILMAZ, -73 Kg. Hasan VANLIOĞLU, -90 Kg.Yunus Emre BAHADIR ve -100 Kg. Özgür YILMAZ) karşılaştıkları Ermeni (Ippon), Rus (Yuko), İspanyol (Waza-ari), Belarus (Ippon)'lu judoculara ilk turda mağlup olarak elenip, turnuvaya veda ettiler.

Bayanlarda ülkemizi temsil eden -57 Kg. Canan KASTAN, ilk turda Macar judocuya Ippon'la, -63 Kg. Sekda KARADAĞ da İsrailli rakibine Yuko puanı ile yenilerek erkek sporcularımız gibi ilk turda elenen judocular oldular.

Turnuva yedincisi olan bayan sporcularımızdan -48 Kg. Kübra TEKNECİ ise ilk turda Ukraynalı rakibini Yuko ile yenmesine rağmen ikinci turda Romen ve repesajda da Alman judocuya Ippon'la mağlup olurken, diğer yedincimiz -52 Kg. Aynur SAMAT da ilk turda Romen rakibini Ippon'la yendikten sonra ikinci turda Rus judocuya Ippon, repesajda da Belçika temsilcisine Yuko ile yenilerek elendi.

Türk Milli Judo Takımı'nın Avrupa Şampiyonası'nda tek madalyasını kazanarak ülkemizi yirminci sıraya taşıyan +78 Kg. Gülşah KOCATÜRK, ilk turu bay çekip ikinci turda Rus rakibine Ippon'la yenilmesine rağmen, repesajda önce Ukraynalı sonra da Sloven rakibini Ippon'la yenerek üçüncü oldu.

9 sporcu ile Avrupa Judo Şampiyonası'na katılan Türk takımının 4 erkek, 2 bayan toplam 6 sporcusu ilk turdaki maçlarını kaybedip elenirken, Avrupa yedincisi 2 bayan sporcumuz bir galibiyet iki mağlubiyet alırken, Avrupa üçüncüsü olan bayan sporcumuz da bir mağlubiyet iki galibiyet elde etti. Böylece sporcularımız yaptıkları toplam 15 müsabakanın 11'ini kaybederken ancak 4'ünü kazanabildiler.

Avrupa Judo Şampiyonası ardından basına açıklama yapan Federasyon Başkanı Fatih UYSAL; Federasyon olarak büyük bir şampiyonaya genç bir ekiple katıldıklarını, geçen yıl 46 ülke arasında sonuncu olan Türkiye'nin bu yıl 36 ülke arasında 20. sırada yer aldığını ve asıl amaçlarının yeni ve başarılı antrenörlerin eğittiği Milli judo takımını dört yıl sonra yapılacak Olimpiyat Oyunları'nda başarıya taşımak olduğunu belirtiyordu.

Genç bir ekip, yeni ve başarılı antrenörler konusundaki düşüncelerimi daha sonraki bir yazımda değerlendirmek üzere, Başkan UYSAL'ın "Avrupa Şampiyonası'nda başarılı olduk" açıklamasının doğru olup olmadığını irdelemek istiyorum.

Yapılan basın açıklamasından sonra kanaatimce, yeni Federasyon Başkanı UYSAL ve ekibinin başarı ve başarısızlığı bir önceki Başkan H. Yusuf YILDIRIM ve teknik heyetinin 2008 Avrupa ve Dünya Gençler, 2007 Dünya ve 2008 Avrupa Büyükler Judo Şampiyonaları, 2005 Akdeniz Oyunları ve 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nda yaptıkları derecelerle kendi dönemlerinde yaptıkları ve yapacakları derecelerle mukayese ederek değerlendirecekler.

Öyleyse ben de, eski Başkan YILDIRIM Federasyonu'nun 2008 Büyükler Avrupa Judo Şampiyonası'nda aldığı derecelerle yeni Başkan UYSAL Federasyonu'nun 2009 yılı Büyükler Avrupa Judo Şampiyonası'nda aldığı dereceleri mukayese ederek yeni federasyon başarılı mı yoksa başarısız mı, görelim.

11-13 Nisan 2008 tarihlerinde Portekiz'in Lizbon şehrinde yapılan Avrupa Judo Şampiyonası'na Türkiye, 2009 yılında olduğu gibi yine 4 erkek 5 bayan toplam 9 sporcu ile katılmış. Erkek judocularımız 2008 yılında da -66 Kg. Hasan YILMAZ [Ippon], -73 Kg. Sezer HUYSUZ [Yuko], -81 Kg. H.İbrahim ÖZERLER [Waza-ari] ve -90 Kg. Burhan KOÇAN [Ippon]'la mağlup olup aynen 2009 yılında yarışan erkek sporcularımız gibi ilk turdaki maçlarında şampiyonaya veda etmişler. Özetlersek, eski Federasyon ile yeni Federasyon arasında erkek takımımızın başarı (!) veya başarısızlığında herhangi bir fark yok.

Bayan takımımızı eski ve yeni dönemdeki performansını değerlendirecek olursak, 2008 yılında -48 Kg. Neşe Şensoy YILDIZ [Koka], -52 Kg. Aynur SAMAT [Waza-ari], -57 Kg. Serap BİLLOR [Ippon+Ippon], -63 Kg. Sülbiye DEMİRALAY [Ippon] ve +78 Kg. Gülşah KOCATÜRK [Ippon]'la mağlup olmuşlar ve sadece -57 Kg. Serap BİLLOR Avrupa 9. olmuştur.

Türkiye'nin 2008 ve 2009 Büyükler Avrupa Judo Şampiyonası'nda başarı veya başarısızlığını tespitinde kilit ismin +78 Kg. Gülşah KOCATÜRK'ün olduğunun altını çizmem lâzım. Zira, KOCATÜRK, 2008 yılında bayanlar ağır siklette 11 sporcu ile mücadele etmiş, ilk maçında Bulgar judocuya yenilmiş, Bulgar judocu da Slovak rakibine yenilince elenerek dereceye girememiş. KOCATÜRK, 2009 yılında da kilosunda bu kez 8 sporcuyla mücadele vermiş, birinci turu maç yapmadan geçmiş, ikinci turda Rus rakibine yenilmesine rağmen, repeseja kalarak yaptığı iki maçı da kazanıp Avrupa üçüncüsü olmuştur.

+78 Kg. sporcumuz Gülşah KOCATÜRK, 2009 yılında da 39 ülke değil 46 ülkenin yarıştığı bir şampiyonada ve 11 sporcunun madalya mücadelesi verdiği grupta ilk turu bay çekmeden mağlup bitirseydi Türkiye, Avrupa Judo Şampiyonası'nda 20. değil ancak 29. sırada yer alacaktı. Bu derece de son sıranın 30.luk olduğu şampiyonada Türk judosunun sondan ikinci sıraya yerleşmesi demekti. Bu netice ile de Türkiye bir yılda ancak sadece ve sadece bir sıra üst sıraya çıkmış olacaktı. 

Kısaca özetleyecek olursak 2008 yılına göre 2009 yılındaki başarımız 2009 Büyükler Avrupa Judo Şampiyonası'na 46 ülke yerine 39 ülkenin katılması ve Gülşah KOCATÜRK'ÜN 2009 yılında 11 yerine 8 sporcuyla mücadele ettiği bir grupta ilk turu bay geçmesidir.Yine de bayan sporcumuzun Rus sporcuya  yenilmesine rağmen Ukrayna ve Slovak rakiplerini yenme başarısını göz ardı etmemeliyiz.

Ben Türk judosunun bugünkü durumunu çocukken söylediğimiz bir tekerlemeyle bitirmek istiyorum:

"Az gittik, uz gittik. Dere tepe düz gittik. Bir de dönüp baktık ki, bir arpa boyu yol gitmişiz".

Mayıs 2009

NOT: Avrupa Judo Şampiyonası'nda Başarılı Mıyız? Bu konu ile ilgili düşünce ve görüşlerinizi içeren yazılarınızı sitemizde yayımlamak için bekliyoruz.

-----------------------------------------------------------------------------

Mangalda kül bırakmamak bize has bir davranış.Neden mi diyeceksiniz?Çok biliyorum ile çok iş yapabilmek farklı kulvarlardır.Bir arada,yan yana kulvar olmasını henüz gerçekleştiremedik.
Gerçekleştireceksiniz diye oradasınız...

Mevcut teknik adamları eğiteceğiz,demek mantıklı,güzel şeyler....Ancak Milli takımların güçlü olması sporcu portföyü geniş olursa,rekabet olur başarı beraberinde gelecektir.
İhmaller geleceği etkileyecektir.Eskinin yaptığı ihmali büyütmeyin,çaba harcamadan yönetmek,üretmek mümkün değildir.
Unutmayın küçülürken büyümek,belki ekonomide mümkün olur.Zaten o konuya da hiç anlamam.Ama şu gerçeği bilir ve söylerim.SPORCU sayın FAZLA OLACAK,hemde her kategoride...

Gelelim alt yapıya önem vereceğim.MEB yıldızlar maçını canlı olarak kimlere izlettin.Yetenekleri keşfettin mi?
Balıkesir'de en az altı ilin katıldığı turnuvayı çok kişiiiler izledi.....İşin kompedanları yoktu.

Ümitler kategorisi EJU'nun ilk yarışmacı kategorisidir.Mutlak suretle Ümitler Avrupa şampiyonasına hazırlanıyorsunuzdur.Takdirle karşılarım.

Unuttuğunuz birşey var.Polonya SZCZYRK-Beskidy turnuvası yıllardır,Avrupa Şampiyonasının provasıdır. (Prova yapılmadan dikilen elbisede sorunlar olur)
Hele orda yapılan ortak çalışma kampı her sporcunun ve antrenörün gelecek Avrupa Şampiyonası için stratejilerini oluşturma faaliyetidir.Zannediyorum SPORCU ve TEKNİK ADAMLARIMIZ bu konuda eksik bırakıldılar.

Hadi hayırlısı.....Alt Yapıya Verilen ÖNEM bu olsa gerek!...

Behçet ATLI - Manisa

---------------------------------------------------------------------------

MAAAŞALLAH,....HEDEFİ GÜNEŞ OLANLAR GİBİ DAVRANIN...

Bugün, 15:18'da
Gençlerimiz Avusturya da,Büyük Erkekler Bükreş'te...
Gelişen büyüyen ülkemizde,sporcuları antrene edenler bilgi ve görgülerini artırmak için,yollara döküldüler.
İşin Duayenleri ile beraber gençlerde bilgi birikim toplamadalar.
Evet bizler yönetirken hatalaaar çoook yaptık ki.SEÇİM kaybettik.Kazananlar kaybedenlerin kaybettikleri noktaları iyi değerlendirmeliler ki,kudretleri devam etsin.
Değerlendiremedikleri bir gerçek. KAOSA hazır olun.Çıtayı düşürmek üzeresiniz,ne hikmettir ki sıçrama ayağınızı her defasında ters basıyorsunuz.

Bugünün gençlerine değer veriyordunuz....Ne değer ama,Toplanma kampına bile ihtiyaç duymadan yurtdışı severine çıkıyorsunuz.Spor ferdi bile olsa, takım oyunudur.Takımın bir çok ayağı bulunmaktadır.Sporcularınız ile antrene edenler (Antrene edilmediler) arasında bağ kurulmalı,onlara zaman verilmeli bireysel ve takımsal formlar aşılanmalı.

Ne yazık ki basit düşünmenin bedelini Millet ödeyecek,Motivasyon sanattır.Motive edilmemiş,Fiziksel hazırlık yapılmamış,gerçi çocuklarımız sizden daha büyük düşünüyorlar ki,hasbelkader hazırlanıyorlar.

Neden yapılır anlamış ta değilim.Sınama olacak turnuvalara her sıkletten sporcu götürmek önemlidir.Onların Uluslararası areneda yapacakları gözlemlenir.

Bizim Çok BİLMİŞLERİMİZ,bayanlarda -52,-57,-63 kilodaki sıkletlerimiz götürmezler.Bu demek oluyor ki,bu sıkletler Avrupa Şampiyonaları için düşünülmüyor.Bizim her zaman her ortamda en başarılı olduğumuz sıkletler bunlardır.(Avrupayı Titreten KOCATÜRK istisnadır)
Nazlıcan ÖZERLER,başarısız mı?Nurcan YILMAZ başarısız mı?Tuğba ZEHİR,artık zehir saçamıyor mu? Pınar BATMAN'dan vaz mı geçildi?Büşra'dan,İrem'den,Meral'dan vaz mı geçildi? Kübra CENGİZ'imiz yok mu?Yoksa hepsi sakat mı?

El insaf,Kamp yapmadan maça götüreceksin,Türk judosunun geleceğinde hep olacak olan 52,57 ve 63'lerden vazgeçeceksin.Türk bayan judosunda hafiflerimiz her zaman avantaj olmuştur.Kızmayın ama -70-78 ve üstleri hep ağır kalmışlardır.Bu konuda KOCATÜRK'ü ayrı tutmak zorundayım.

Avusturya'ya giden yönetici ve teknik kadro sayısı...11
Avusturya'ya giden sporcu sayısı...17
Burhanettin HACICAFEROĞLU (Sevgili Müdürüm,Türk Judosuna Hizmet eden bir kafile başkanını görmek beni mutlu etti.Judoya desteğiniz artmalı daha çok olmalı) ve idareci Deniz SEVİM,
Teknik sorumlu Abdulhadi KIZILYAPRAK ve Yavuz YOLCU,
Antrenörler Salim ABANOZ, Şükrü ÖZTÜRK, Ercan ÇAKIROĞLU, Şengül DEMİRAL ve Murat Reis ŞENGÜN, Uluslararası hakem Osman EKİNCİ, masör Kenji SANAKİ

Bire bir eşleme olmak üzere,Helal olsun size,şimdi diyecekler sizde aynısını yapmıştınız.Keşke diyebilseler.
Başarı konusuna gelince ,varın siz düşünün.
Sevgili Şengün,şunu teklif edemedin mi? Üst teknik kadroya ben gitmeyeyim de KIZIM gitsin diyemedin mi?
Onun geleceği parlak biraz deneyimini arttırsın demen gerekmez miydi?

Sıçrayalım,hadi bıkmadan usanmadan sıçrayalım.O çıtayı biz koymadık oraya sporcularımız çıkardı.Destek verin onlara daha çok şeyler yapacaklardır.

SELAM ve HÜRMETLE...

Behçet ATLI - Manisa

07 Haziran 2009