24-29 Ağustos 2015 tarihlerinde Kazakistan'ın Astana şehrinde yapılan Büyükler Ferdi Dünya Judo Şampiyonası'na 120 ülkeden 432 erkek ve 279 kadın olmak üzere toplam 729 sporcu madalya mücadelesi yaptı.

Türkiye judo milli takımımız şampiyonada 4 erkek ve 5 kadın olmak üzere toplam 9 judocuyla 6 sıklette (Erkeklerde ; -60 kg. 2 sporcu, -66 kg. ve -73 kg. birer sporcu, kadınlarda ; -48 kg. ve +78 kg. ikişer sporcu, -63 kg. bir sporcu) yarıştı. Milli sporcularımızdan Bekir ÖZLÜ (-60 kg), Dilara LOKMANHEKİM (-48 kg) ve Kayra Almira SAYİT ikinci turda, Ahmet Şahin KABA (-60 kg), Sinan SANDAL (-66 kg), Hasan VANLIOĞLU (-73 kg), Ebru ŞAHİN (-48 kg) ve Belkıs Zehra KAYA (+78 kg) ilk turda rakiplerine yenilerek şampiyonaya madalya almadan veda ettiler.

01 Eylül 2015 tarihi itibariyle Uluslararası Judo Federasyonu'nu açıkladığı Dünya Sıralama Listesi'ne göre ise; 2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları'na Dilara LOKMANHEKİM (-48 kg) 1182 puanla 12. ve Belkıs Zehra KAYA (+78 kg) da 16. sırada yer alarak katılma hakkını elde edip, Ahmet Şahin KABA (-60 kg) 374 puanla 44., Bekir ÖZLÜ (-60 kg) 270 puanla 57., Sinan SANDAL (-66 kg) 313 puanla 50., Hasan VANLIOĞLU (-73 kg) 485 puanla 36., Ebru ŞAHİN (-48 kg) 846 puanla 18., Büşra KATİPOĞLU (-63 kg) 176 puanla 62., Kayra Almira SAYİT (+78 kg) de 410 puanla 32. sırada yer alarak Olimpiyat Oyunlarına katılma hakkından uzaklarda bulunuyor.  

Japonya'nın 6 altın, 4 gümüş ve 5 bronz madalya ile genel klasman birincisi olduğu Dünya Judo Şampiyonası'nda Fransa 2 altın, 2 gümüş ve 2 bronzla ikinci, G. Kore de 2 altın ve 3 bronzla üçüncü oldu. Bu ülkelerle birlikte 19 ülkenin daha madalya aldığı şampiyonada Türkiye elde ettiği sıfır puanla 39. (son) sırada yer alan ülkeler arasına katıldı.

30 Ağustos 2015 tarihinde yine Kazakistan'ın Astana şehrinde yapılan ve erkeklerde 14, kadınlarda da 15 ülke milli takımının katıldığı Takımlar Dünya Judo Şampiyonası'nda ise maalesef Türkiye'nin adı yoktu. Dünya judosunda söz sahibi ülkeler dışında Tunus ve Avustralya gibi ülkeler hem erkek hem de kadınlarda, Cezayir, Meksika ve Polonya gibi ülkeler de kadın takımlarda yarışırken judo milli takımımız ne erkeklerde ne de kadınlarda 5'er kişilik takım çıkarıp yarışamadı ne yazık ki... Halbuki, bir önceki Federasyondan devraldığı sporcularla Takımlar Avrupa Şampiyonalarında üçüncülükler kazanan Fatih UYSAL Federasyonu aradan geçen 5-6 sene sonra takım şampiyonalarına katılıp daha iyi dereceler elde etmesi gerekirken, Türkiye judosunu Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında takım çıkartıp yarışamaz hale getirdi.

Başkan UYSAL her toplantıda adet olduğu üzere "Judo branşı olarak her şeyimiz tamam. 70 bin aşkın lisanslı, 40 bine yakın faal judocumuz var. 350 civarında judo kulübümüz, 800 civarında antrenör, 400'e yakın da hakemimiz var. Tek eksiğimiz Olimpiyat madalyası." der durur. Artık Kazakistan'daki Dünya Şampiyonası'ndan sonra Başkan artık tek eksiğimiz Olimpiyat ve Dünya Şampiyonası madalyası diyecektir umarım. İnşaallah önümüzdeki yıllarda bu eksikler arasına ilerideki yıllarda Avrupa Şampiyonası madalyaları da katılmaz. 

Hürriyet Gazetesinin 02 Eylül 2015 tarihli Yeter Söz Milletin köşesinde yazan Namık ÖZGÜR'ün "Sporda Giderek Çöküyoruz " köşe yazısını kısaltılmış olarak sizlere sunmak istiyorum.

"Bir Dünya Atletizm Şampiyonası daha sona erdi. Türkiye 12 sporcu ile katıldı. Maalesef madalya alamadık. Bahreyn, Uganda, Grenada, Fas gibi ülkelerin arkasında kalarak 41. olduk. Şampiyonaya katılan 12 atletin altısı devşirme. Yasmani CopekkoEscobar, Ramil Güliyev, Jak Ali Harvey, İlhami Özbilen, Ali Kaya, Sultan Haydar. Bunlardan Ramil Güliyev 100 metrede 7'nci, Ali Kaya 10 binde 7'nci, 5 binde 9'ncu oldu. 77 milyon olmakla övündüğümüz ülkemde oyunlarda edindiğimiz başarı bu kadar. Neden başarısız olduğumuz ise bir sır değil. Genç nüfusa sahip, okul çağı öğrencilerimizin Avrupa'da birçok ülkenin nüfusunu aştığı ülkemde...

İstenirse ve bugünden başlayarak planlı bir çalışmaya girişilirse neden olmasın. Ayrıca sporun (futbol hariç) ülke sınırları içinde ve dünyada dostluk ve barışın en önemli unsuru olduğu da unutulmamalıdır. İlkokullardan başlayarak, spor okulları ve ülkenin her yerinde her türlü branşında oluşacak spor merkezi ve kulüplerinde yetişecek gençlerimiz neden başarılı olmasın? Bu arada madem devşirme sporcu alınacak... Başarılı olanlar gelseydi, hiç olmazsa bir iki madalyamız olurdu."

Şimdi yukarıdaki köşe yazısında atletizm yerine judo yazarak Türkiye judosunun bugünkü durumunu da ortaya koyabiliriz kanaatimce...

"Bir Dünya Judo Şampiyonası daha sona erdi. Türkiye 9 sporcu ile katıldı. Maalesef madalya alamadık. Meksika, Kolombiya, Moldova, Belarus gibi ülkelerin arkasında kalarak 39. olduk. Şampiyonaya katılan 9 atletin ikisi devşirme. Bekir ÖZLÜ ve Kayra Almira SAYİT ikinci turda yenilerek elendi. Bizimkiler de yine ilk turlarda rakiplerine yenilerek şampiyonaya erken veda ettiler. Bu arada madem devşirme sporcu alınacak... Başarılı olanlar gelseydi, hiç olmazsa bir iki madalyamız olurdu."