Salı, 28 Şubat 2012

Bu yazımda her yılın ikinci ayı olan Şubat ayının ilk haftasında Fransa'da yapılan ve kilolarında dünyanın en iyi judocuların katılması nedeniyle de "Mini Dünya Şampiyonası" olarak adlandırılan Paris Grand Slam'da Türk judocuların son dört yıllık performanslarını değerlendirmek istiyorum.

2009 yılında Uluslararası Judo Federasyonu'na bağlı 5 kıta, 49 ülkeden 228'i erkek, 155'i bayan toplam 383 sporcunun madalya mücadelesi verdiği Paris Grand Slam'a Türkiye, 8 bayan ve 6 erkek toplam 14 sporcu ile katıldı. Bayan milli judocularımız Derya CIBIR (-48 kg), Aynur SAMAT (-52 kg), Serap BİLLOR (-57 kg), Sulbiye DEMİREL (-63 kg), Esin TAŞKAYA (-70 kg) ve Gülşah KOCATÜRK (+78 kg) ilk turlarda rakiplerine Ippon ile yenilerek elendiler. Diğer bayan sporcularımızdan Belkıs Zehra KAYA (+78 kg) ilk turda Yuko, Seda ÜNAL (-78 kg) ise, ikinci turda yine Ippon ile mağlup olarak bir ay önce Bulgaristan'da yapılan Sofya Dünya Kupası'nda yaşadığımız bozgundan sonra ülkemize ikincibir hezimet daha yaşattılar. Bayan judocularımız 2009 yılındaki ikinci sınavında yaptıkları 9 maçta 8 mağlubiyete karşılık sadece bir galibiyet alarak judo camiamızı üzüntüye boğdu.

Aynı müsabakada yarışan erkek milli takım sporcularımızdan İskender ÖZKANOĞLU (-60 kg), İsmail Serhat KAMBUR (-73 kg), Halil İbrahim ÖZERLER (-81 kg) ve Mahmut SARI (-90 kg) da ilk turlarda rakiplerine Ippon ile mağlup olarak tribünlere çıktılar. Diğer sporcularımızdan Ömer YAMAN (-73 kg) ise, ikinci turda yenilerek elenirken, Hasan YILMAZ (-66 kg) turnuvadaki en başarılı sporcumuz olarak beşinci sırada yer aldı.

Japonya, Fransa, G. Kore, Rusya Federasyonu ve Yunanistan'ın altın madalyaları paylaştığı 2009 Paris Grand Slam'da Türkiye, hem erkekler hem de bayanlardaki başarısız sonuçlarla sıralamada son sırada yer alan ülkeler arasına katıldı. 

2009 yılında kalabalık bir sporcu kadrosuyla katılmamıza rağmen almış olduğumuz bozgun üzerine kurtuluşu (!) 2010 Paris Grand Slam'a katılmamakta bulan Fatih UYSAL Federasyonu, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na katılacak sporcuların puan toplayabilmesi için 2012 Paris Grand Slam'a iştirak etme zorunda kaldı. Bu müsabakalarda da yine bayanmilli sporcularımız Sümeyye AKKUŞ, Şeyda BAYRAM (-70 kg), Büşra KATİPOĞLU (-70 kg) ve Nazmiye YILMAZ (-78 kg) ilk turda, Aynur SAMAT, Nazlıcan ÖZERLER ve Gülşah KOCATÜRK ise, ikinci turda rakiplerine Ippon ile yenilerek elendiler. Gülşah KOCATÜRK, sadece bir galibiyet alarak turnuvada beşincilik derecesi elde eden tek bayan sporcumuz oldu.

Londra Olimpiyat Oyunları'na katılma şansı olan 4 bayan, 2 erkek olmak üzere toplam 6 sporcu ile katıldığımız 2012 Paris Grand Slam daha önce katıldığımız turnuvalardan daha da kötü sonuçlar aldığımız bir turnuva oldu. Şampiyonada yarışan bayan milli judocularımız Sümeyye AKKUŞ ve Gülşah KOCATÜRK, ilk turda Ippon, Aynur SAMAT ise, yine ilk turda Waza-Ari ile yenilerek elenirken, bayanlarda tek galibiyetimizi alan Belkıs Zehra KAYA da, ikinci turda rakibine Ippon ile mağlup olarak turnuvaya veda etti.

Başarısızlıkta bayan sporcularımızı yalnız bırakmak istemeyen erkek sporcularımız Ahmet SARI ilk turda Yuko, Sezer HUYSUZ da, ikinci turda Ippon ile mağlup olarak elendiler.

5 kıta, 94 ülkeden 345 erkek, 239 bayan toplam 584 sporcu ile 2000'li yılların en kalabalık turnuvalarından biri olan 2012 Paris Grand Slam'a en az sporcu sayısı (6 sporcu) ile katılan judo milli takımımız bu turnuvanın madalya sıralamasında hem bayanlar hem de erkeklerde sıfır puan elde ederek sonuncu olan ülkeler arasına ismini yazdırdı. Gerek erkek gerekse bayan milli takımımız katıldıkları son üç Paris Grand Slam'daki en kötü sonucu 2012 yılında elde ederek camiada büyük bir hayal kırıklığı yarattılar.

Yazımı son bir cümle ile özetleyecek olursam, 2008-2012 seçim döneminde katıldığı üç Paris Grand Slam'da biri bayanlarda diğeri erkeklerde olmak üzere birer beşincilik alma başarısı (!) gösteren Fatih UYSAL Federasyonu, başkanlığının son yılı olan 2012 Paris Grand Slam'da hem bayanlar ve hem de erkeklerde sıfır puanla sonuncu olarak adeta dört yıllık seçim döneminin karnesini de almış oldu.